Campania Zâmbetul din cutie a 12-a ediție

Cadouri de Crăciun pentru 12.000 de copii nevoiaşi
Asociația Șansa Ta, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti (ISMB), Romaero şi Kaufland România, în calitate de sponsor onorific, alături de 60 de şcoli şi grădiniţe din Bucureşti şi Ilfov, organizează din nou campania naţională de Crăciun „Zâmbetul din cutie”. În cadrul celei de-a XI a ediţie, 12.000 de copii din cele mai sărace 10 judeţe ale ţării se vor bucura de surprize de sărbători.

Până pe data de 10 decembrie, elevii şi preşcolarii din capitală şi din împrejurimi vor aduna, în cadrul instituţiilor de învăţământ de care aparţin, daruri selectate şi împachetate de ei. Acestea vor fi strânse într-un depozit al Romaero şi încărcate apoi în camioane, pentru a ajunge la copiii orfani sau cu posibilităţi materiale reduse din cele mai îndepărtate colţuri ale ţării. Asociaţia Şansa Ta a selectat în tot timpul anului copii şi familii nevoiaşe din ţară, care se vor bucura acum de aceste cadouri trimise de elevi.
„Zâmbetul din cutie” este proiectul nostru de suflet, cu care ne bucurăm să încheiem fiecare an. Copiii din Bucureşti şi Ilfov trimit cadouri copiilor nevoiaşi din toată ţara, dând acelor adulţi, care au uitat ce înseamnă generozitatea şi dragostea pentru aproape, o adevărată lecţie de viaţă”, spune Gabriel Ciobotaru, preşedintele Asociaţiei Şansa Ta.
Campania umanitară „Zâmbetul din cutie” a fost pentru prima dată organizată în anul 2012, dovedindu-se un mare succes datorită numărului darurilor donate pentru copiii defavorizati si imigranti. Asociaţia Şansa Ta a reuşit de atunci, cu ajutorul copiilor din Bucureşti şi Ilfov, să strângă peste 100.000 de cutii de cadouri. Printre instituțiile scolare incluse in campania „Zâmbetul din cutie” se numără: Colegiul Teoretic „Nicolae Iorga”, Colegiul Naţional „Octav Onicescu”, The Lauder-Reut Educational Complex, Colegiul de Arte „Dinu Lipatti”, Şcoala Nr. 11 „Ion Heliade Rădulescu”, Şcoala nr. 75 „Leonardo Da Vinci”, şcolile nr. 31, 45, 49, 80, 81, 84, 54, 56, 85, 87, 195, 113, 200, 40, 280, 150, 307, Şcoala Nr. 58 „Petre Ghelmez”, Şcoala Gimnazială Nr. 88 ,,Shanghai”, Colegiul Naţional de Muzică “George Enescu”, Mark Twain International School, Şcoala Metropolitană ARC, Şcoala „Mihai Ionescu”, Liceul „Jean Monnet”, Şcoala Cornetu, Colegiul Tehnic de Aeronautică „Henri Coandă”, Şcoala Gimnazială „Ionel Teodoreanu”, Liceul Tehnologic „Nicola Tesla”, Liceul „C. A. Rosetti”, Colegiul Naţional „Ion Creangă”, Şcoala Giurgiu – Bolintin Deal, Şcoala Planeta Copiilor, Şcoala Cronos, Şcoala Berceni nr. 1, Liceul „Mircea Eliade”, Şcoala nr. 89 „Nicolae Labiş”, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai”, Colegiul German Goethe, Grădiniţa Prikindel, Grădiniţa Garmy, Grădiniţa MontessoriLand.
Sponsorii şi partenerii campaniei sunt: ISMB, Romaero, Kaufland România, IT Galaxi, Carbon Expert. Partenerii media care susţin proiectul sunt Magic FM si Comunicatedepresa.ro.
În paralel, Asociaţia Şansa Ta derulează multe alte proiecte în sprijinul comunităţii, precum:
„Cantina Sociala” o masa calda, oferită la peste 1000 de porti de mancare în fiecare zi de luni pana vineri persoanelor fără adăpost si familiilor nevoiase cu multi copii, persoane cu dizabilitati, din Bucureşti.
„Rechizite pentru viitorul tău”, 350 de copii au primit rechizite la inceput de an scolar.
Centru de zi pentru copii ,,Sansa Ta,, defavorizati în judeţul Dâmboviţa/Bilciuresti, pentru 30 de copii.

Cei care doresc să se alăture campaniei „Zâmbetul din cutie” şi să trimită un cadou pentru copiii nevoiaşi pot contacta Asociaţia Şansa Ta: 0744 910 487, asociatia_sansata@yahoo.com .

Despre Asociația Șansa Ta
Asociaţia Șansa Ta este o organizaţie non-profit, care promovează dreptul la o viață mai bună pentru copiii și tinerii care urmează să părăsească sau care au părăsit centrele de plasament, prevenind instituționalizarea acestora. De asemenea, asociația își propune să ajute familiile defavorizate, cu mulți copii, din România. Programele dezvoltate se adresează persoanelor sau grupurilor sociale aflate în situații de risc.
Asociația Șansa Ta este acreditată de către Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice să acorde servicii sociale, conform Certificatului de Acreditare Seria AF, nr. 004086/2018.

Date de contact:
Gabriel Ciobotaru – Președintele Asociației Șansa Ta
Casiana Fometescu – Coordonator departament PR, Asociația Șansa Ta
Tel/Fax: 031 822 24 57; Mobil: 0744 910 487

Beneficiar: “ Asociația Șansa Ta”
CONT IN LEI RO64RNCB0591123278690001
CONT IN EURO RO37RNCB0591123278690002